
När Frankrike försökte göra insektsgiftet acetamiprid lagligt igen väckte det kraftiga protester. Men i Sverige är det tillåtet och användningen ökar. Samtidigt visar nya studier att ämnet kan ge en nikotinliknande effekt på ofödda barns hjärnor.
När det stod klart att Frankrikes regering avsåg slopa ett förbud mot att använda bekämpningsmedlet acetamiprid, väckte det starka reaktioner. Mer än två miljoner fransmän skrev inom loppet av ett par dagar under en namnlista som fick politikerna att ta upp frågan till ny debatt i parlamentet.
– Det utgör ett direkt angrepp på folkhälsan, den biologiska mångfalden, klimatpolitikens samstämmighet, livsmedelssäkerheten och sunt förnuft, sa studenten Eleonore Pattery, som var den som tagit initiativ till namnlistan, rapporterar AFP.
Acetamiprid hör till gruppen neonikotinoider som pekats ut som bidragande orsak till bidöd i Europa. Men också hälsorisker. Samtidigt pekade flera högerpolitiker och lantbrukarorganisationer på det faktum att det är tillåtet i övriga EU och att det är mindre skadligt än de övriga neonikotinoiderna (som förbjudits i EU). Men historien tog en oväntad vändning. Frankrikes konstitutionella råd kom fram till att beslutet skulle strida mot landets miljöstadga och att lagstiftaren “undergrävde rätten att leva i en balanserad och hälsosam miljö”. Under tisdagen fick till sist president Emmanuel Macron skriva under lagen efter att den reviderats, med att acetamiprid skulle vara fortsatt förbjudet.
Ökad användning i Sverige
Samtidigt ökar användandet av ämnet i Sverige, från 0,9 ton 2017 till 4,6 ton 2024. Mikaela Gönczi som är föreståndare på SLU:s Centrum för kemiska bekämpningsmedel i miljön berättar att det också upptäcks alltmer i miljöövervakningen.
– Eftersom det är så pass många andra insektsmedel som har blivit förbjudna så ökar användningen av acetaminprid och även halterna i vattendrag, säger hon.
Vad finns det för miljörisker med det här ämnet?
– Acetamiprid är ju ett insektsmedel och mot insekter är det ganska giftigt. De flesta neonikotinoiderna blev förbjudna i EU för några år sedan men inte acetamiprid och det är för att den har mycket lägre giftighet än de andra. Men det är ju en skala.
Samtidigt höjs krav på att det bör fasas ut, också i Sverige. Elin Engdahl, sakkunnig på Naturskyddsföreningen, skriver i ett mejl att man ser allvarligt på att användandet av acetamiprid ökar i Sverige, bland annat för att det slår mot bin.
”SLU undersökte bekämpningsmedel i pollen (CKB rapport 2025:1) och hittade acetamiprid i 96 procent av alla testade pollenprover, vilket tyder på att bin också exponeras för detta ämne. Koncentrationen i pollen var dessutom högre än vad som anses säkert för bina”, skriver Elin Engdahl.

Nya gränsvärden
I Frankrike har debatten också rört hälsoeffekter. Nya studier har visat på att ämnet kan påverka människors fertilitet och ha en nikotinliknande effekt på ofödda barns hjärnor. Med bakgrund av det gjorde Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (EFSA) i fjol ett uttalande av hälsoeffekterna där myndigheten skriver att den nya bevisningen tyder på ”stora osäkerheter i bevisningen av acetamiprids utvecklingsneurotoxiska egenskaper”. Efter det har EU-kommissionen beslutat om nya sänkta gränsvärden för hur mycket rester av bekämpningsmedlet som får vara kvar i livsmedel, gränsvärden som börjar gälla från och med den 19 augusti i år.
– Om man använder en produkt på en gröda ska man säkerställa att när man sedan skördar den och den hamnar på en tallrik, ska det inte finna rester av de här kemikalierna som överskrider det nya gränsvärdet som man har satt, säger Mariana Ledesma, handläggare på Kemikalieinspektionen.
Hon uppger vidare att ämnet är godkänt att användas i produkter i Sverige, då ämnet är godkänt för användning i växtskyddsmedel inom EU.
”Alla produktanvändningarna vi har godkända, uppfyller kraven för ett godkännande med avseende på risker för hälsa och miljö med de tillgängliga data vid tillfälle för utvärderingen av ämnet. Utvärderingen omfattar även risker för bin. Får vi in nya data, som nu med de uppdaterade toxikologiska gränsvärdena för acetamiprid, så omprövar vi våra godkännanden, något vi nu gjort för produkter som innehåller acetamiprid”, skriver Mariana Ledesma i mejl.
EFSA har nyligen fått mandat i att ta fram en plan för hur ämnets hormon-och utvecklingsneurotoxiska egenskaper bör bedömas på nytt och har deadline den 5 september. Acetamiprid används på en rad grödor, så som potatis, betor och stråsäd (så som vete, havre, korn och råg).
Duplomblagen
Duplomblagen, döpt efter senatorn Laurent Duplomb, underlättar för byggande av vattenreservoarer för bevattning vid torka och förenklar ombyggnation av ladugårdar och stall för jordbruket. Den skulle också ha tillåtit bekämpningsmedlet acetamiprid – men det tillät inte konstitutionen, varefter lagförslaget ändrades.
Le Monde