
Antalet invasiva arter som utgör en hög eller mycket hög risk har ökat stort de senaste sex åren. Det visar en ny kartläggning från Artdatabanken vid SLU. Bland de utpekade arterna finns många trädgårdsväxter.
Efter en genomgång av mer än 5500 arter så hamnar 451 stycken i de två högsta riskklasserna. Det är nästan en dubblering sedan den senaste kartläggningen 2017-2018 då 257 stycken hamnade i de högsta kategorierna.
– Det är lite skrämmande att vi har fått så pass många fler arter som kan skapa problem sedan sist, det går väldigt fort, säger Mora Aronsson, metodansvarig för riskklassificeringen på SLU Artdatabanken till TT.
Uppmanar trädgårdsbranschen att ta större ansvar
En av orsakerna till att de invasiva arterna ökar så snabbt är det allt varmare klimatet vilket gör att fler kan etablera sig i Sverige. Mora Aronsson menar också att 2023 var något av ett förlorat år i bekämpningen eftersom de statliga medlen för bekämpning togs bort det året. De har sedan återkommit men Länsstyrelserna ligger fortfarande efter i arbetet.
– Det här stärker bilden av att flera trädgårdsväxter är ett stort problem. Bland de 208 arter som hamnade i kategorin mycket hög risk så var ett stort antal just trädgårdsväxter. Vi uppmanar trädgårdsbranschen att ta ett än större ansvar och att privata trädgårdsägare gör medvetna val, säger Anna Sandström, miljöjurist på Världsnaturfonden WWF i ett pressmeddelande.
Syrenbudleja och stenmård
En av de nya arterna på listan är syrenbudleja, även kallad fjärilsbuske, som har blivit en allt vanligare trädgårdsväxt.
– Den har marknadsförts för att den gynnar fjärilar men det har blivit lite av en ny lupin, den sprider sig och konkurrerar ut andra växter, säger Mora Aronsson.
En annan art som nu bedöms vara ett större hot än tidigare är stenmården som kan utgöra ett hot mot fåglar i strandängsmiljö och som även kan orsaka stora skador på bilar och bostäder.
423 miljarder dollar
På global nivå anses invasiva arter vara ett av de största hoten mot biologisk mångfald. I 25-30 procent av fallen då en art har dött ut bedöms förekomsten och spridningen av främmande arter vara en viktig faktor. Förutom de ekologiska riskerna medför ökningen av de invasiva arterna också stora ekonomiska kostnader. 2019 beräknades den samlade kostnaden för invasiva arter globalt till över 423 miljarder dollar.
Om du upptäcker en invasiv art kan du hjälpa till genom att rapportera in den till artportalen.se
– Invasiva arter kan ha stor negativ påverkan. Genom tidig upptäckt kan både ekologiska skador och ekonomiska kostnader minska, säger Mora Aronsson.